Jak zapewnić szybką dostawę produktów farmaceutycznych ?

Konieczność dokumentacji end-to-end, produkty wrażliwe oraz złożone procedury – są to warunki, które panują w sektorze farmaceutycznym. Są one dość specyficzne. Poprzeczka przed producentami i dystrybutorami z branży medycznej, dotycząca intra logistyki, jest dość wysoko zawieszona.

Logistyka w farmacji

Są tutaj częstsze niż w innych branżach dostawy, w tym mniejszych ilości towarów. Jeśli chodzi o wyzwania dla intralogistyki w przypadku artykułów medycznych są to głównie: wysokie wymagania jakościowe oraz wyjątkowo niska tolerancja błędy, wielokrotne dostawy dzienne ( skutkiem jest powstawanie dużej ilości zamówień ), dodatkowo także duża różnorodność kształtów opakowań produktów ( wymagania dotyczące obsługi ). Przykładem jest firma CERP Reuen w Lyonie, która obsługuje największe hurtownie oraz magazyny farmaceutyczne.

Logistyka w farmacji znacznie szybsza dzięki automatyzacji

Zadecydowano o automatyzacji magazynów, aby zagwarantować prostsze oraz bardziej ekonomiczne składowanie oraz sprawniejszą dystrybucję towarów, w tym także przeznaczanych dla osób niepełnosprawnych. Dziennie jest to około 25 tysięcy zamówień.
Centralny element systemu do kompletowania zamówień z tzw. szybkimi produktami stanowi wydzielony korytarz, do którego jest dostęp z osiemnastu modułów magazynowych, które obejmują ponad 2 tysiące miejsc składowania. Automatyczny regał ściśle współdziała z systemem transportu wewnętrznego. Pomaga w tym oprogramowanie WAMAS.

Farmacja

Specjaliści SSI Schaefer

Całość przygotowali i wdrożyli specjaliści SSI, którzy dysponują know – how oraz innowacyjnymi technologiami dla organizacji logistyki farmaceutyków i łańcucha dostaw w tym sektorze. Kluczowym zadaniem rozwiązania jakie zostało zastosowane w CERP jest możliwość realizacji zadań także w okresie szczytów zamówieniowych, jak i wpisanie się w coraz bardziej obecną filozofię wielokanałowości : przygotowanie oraz kompletacja dla aptek wysyłkowych.
Produkty muszą być w pełni identyfikowalne w całym łańcuchu dostaw, a poszczególne rozwiązania informatyczne muszą być ze sobą ściśle powiązane. Wraz z produktami, do odbiorcy musi podążać stosowna dokumentacja.

Dokładna kontrola przed przekazaniem do dystrybucji

Podobne rozwiązania automatyczne coraz częściej goszczą w sektorze farmaceutycznym. Potwierdza to tez budowany obecnie automatyczny magazyn samonośny dla Intersurgical na Litwie. Intersurgical jest to koncern zajmujący się produkcją i dystrybucją urządzeń wspomagających oddychanie, stosowanych w anestezjologii oraz terapii tlenowej i intensywnej terapii. Ma oddziały m.in. na Litwie, Hiszpanii, w Wielkiej Brytanii,  Rosji, Szwecji, Niemczech, Kanadzie, Turcji, Australi, i Chinach.

 

Źródło: https://trans.info/pl/
Opracowała: Aleksandra Fila