Wzrost liczby magazynów w Polsce

Według najnowszych raportów w Polsce obecnie budowane jest około 2 mln mkw. powierzchni magazynowej. Aktualnie najwięcej magazynów powstaje na Górnym Śląsku, jest to około 488 tys. mkw. Drugie miejsce zajmuje centralna część naszego kraju. Buduje się tam około 295 tys. mkw. Kolejna jest wschodnia część kraju, gdzie liczba ta wynosi: 258 tys. mkw. W rejonie Wrocławia liczba ta wynosi : 215 tysięcy.

Raport CBRE : „Market View: Polski rynek logistyczny po IV  kw. 2018”

Jak wynika z raportu opracowanego przez CBRE, większość budowanych magazynów jest już objęta umowami najmu. Tylko około jedna trzecia z budowanych magazynów jest budowana spekulacyjnie, bez umów najmu. Analitycy CBRE dowodzą, że większość z tych powierzchni zostanie zajęta przez firmy z branży handlu elektronicznego, sektora automotive oraz logistyki.

Raport pokazał także,że nie zmniejsza się zapotrzebowanie na magazyny. Dodatkowo poziom pustostanów utrzymuje się na niskim, stałym poziomie, który wynosi około 5 procent. W Warszawie są dostępne największe wolne zasoby, gdzie niewynajętych jest około 9 procent magazynów. Jeśli chodzi natomiast o zachodnią część naszego kraju, tutaj zaczyna brakować wolnej powierzchni logistycznej. Dostępność jest tutaj bliska zera.

Analitycy CBRE podsumowali także wzrost rynku magazynowego w całym roku 2018. W tym okresie w Polsce przybyło około 2,2 mln mkw. powierzchni. Jeśli chodzi o powierzchnię magazyny zajmują 15,7 mln mkw. Dodatkowo wszystko wskazuje na to, że takie tempo wzrostu utrzyma się w ciągu najbliższych miesięcy.

magazyny

Rosnąca ilość magazynów pomimo wyższych kosztów budowy

W 2018 roku magazynów przybywało we wszystkich regionach, jednak najbardziej odznaczała się Centralna Polska, gdzie deweloperzy oddali do użytku ponad 730 tys mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. CBRE wylicza, że jest to około jedna trzecia całej powierzchni jaka została oddana w ubiegłym roku. Najmniej nowej powierzchni zyskał obszar Warszawa Miasto, gdzie wybudowane zostało tylko 25 tysięcy mkw. W tym regionie został oddany do użytku City Logistics Warsaw I. Jest to segment, który bardzo intensywnie się rozwija ze względu na zapotrzebowanie firm, które zajmują się handlem elektronicznym.

Źródło: https://trans.info/pl/
Opracowała: Aleksandra Fila