Inteligentne tachografy

Od połowy czerwca 2019 roku, decyzją Komisji Europejskiej na obszarze Unii Europejskiej, we wszystkich nowych pojazdach ciężarowych, autokarach oraz autobusach, które są objęte ustawą, będą instalowane tachografy IV generacji. Są to tzw. inteligentne tachografy. Mimo, iż z zewnątrz zmiany mogą być nie widoczne, funkcjonalność urządzeń zmieni się w znacznym stopniu.

Nowe tachografy – nowa jakość

Komisja Europejska postanowiła zareagować na plagę oszustw oraz ciągłych manipulacji tachografami. Ich odpowiedzią na to zjawisko są inteligentne tachografy. Badania pokazują iż na 100 kontrolowanych ciężarówek, średnio co w siódmej kierowca integruje w zapis tachografu. Jeśli chodzi o nowe tachografy, nie tylko ograniczą one możliwość manipulacji kierowcy w rejestrze czasu jazdy, ale dodatkowo usprawnią i ograniczą ilość kontroli. Kontrolerzy za pomocą urządzeń krótkiego zasięgu będą w stanie odczytać dane z pojazdu, jakie są niezbędne do wykrycia manipulacji. W razie wątpliwości, czy nie doszło do naruszenia przepisów, pojazd zostanie zatrzymany do kontroli. Inteligentny tachograf

Jakie zmiany wprowadzą nowe tachografy ?

W rozporządzeniu Unii Europejskiej nadmienione jest o zmianach jakie wprowadzą tachografy. Jedną z nich jest wyposażenie inteligentnego tachografu w system lokalizacyjny. Będzie to działało w taki sposób, że urządzenie będzie rejestrowało i zapisywało punkt początkowy trasy, punkt kończący podróż a dodatkowo każdą lokalizację od momentu rozpoczęcia jazdy, co trzy godziny. Należy pamiętać o tym, że tachograf nie będzie zapisywał całej trasy, jedynie jej punkty.

Tachograf 4.0 będzie to także ogromne ułatwienie dla kierowcy. Urządzenie oprócz łączności satelitarnej będzie można zintegrować z zewnętrznym systemem ITS, by automatycznie pobierało ono dane z samego pojazdu oraz informowało kierowcę o istotnych kwestiach takich jak np. ewentualne usterki.
Inspekcja Transportu Drogowego będzie w stanie kontrolować pojazdy w ruchu i oceniać czy istnieją podstawy do zatrzymania danej ciężarówki.

Dane z tachografu będą na bieżąco przetwarzane i przy pomocy aplikacji ITS przekazywane w czasie rzeczywistym do przewoźnika.

Kolejną ze zmian jest nadanie inteligentnym tachografom daty ważności. Ważność certyfikatu przypisanego danemu urządzeniu będzie wynosiła 15 lat. Po tym czasie przewoźnik będzie miał obowiązek wymiany. Do użytku wejdą także nowe karty kierowcy ( nie będzie obowiązku wymiany starych kart, będą one kompatybilne z nowymi urządzeniami ).

Źródło: https://www.logistyka.net.pl/aktualnosci

Opracowała: Aleksandra Fila