Zmiana czasu a przestawienie tachografu

Zmiana czasu z  letniego na zimowy już w najbliższy weekend. Dla transportu, który swoją pracę opiera na tachografach, jesienne oraz wiosenne przestawienie zegarków generuje znacznie więcej obowiązków.

Zmiana czasu w tachografie – obowiązek każdego przedsiębiorstwa

Branża transportowa, opiera się na czasie rzeczonym. W przypadku niedopełnienia obowiązku przestawienia urządzeń rejestrujących, aby wskazywały one prawidłową godzinę, przedsiębiorca może narazić się na konsekwencję za nieprawidłowe używanie tachografu. Istnieje też prawdopodobieństwo, że popełni błąd w codziennej analizie czasu pracy kierowcy. Takie działanie narażone jest mandatem a także nieprawidłowościami w ewidencji.

Tachografy analogowe a zmiana czasu

Ten rodzaj tachografów coraz rzadziej pojawia się w pojazdach, jednak są one nadal obecne. Osoby, które korzystają z tachografów analogowych dokładne informacje uzyskują bezpośrednio z instrukcji przygotowanej przez producenta. W tachografach analogowych należy przewinąć czas o 23 godziny do przodu. Zaleca się aby po ustawieniu zegara testowo włożyć wykresówkę na dosłownie parę minut a następnie wyjąć. W ten sposób będzie wiadomo, czy wykres został narysowany w prawidłowym miejscu czy też wymaga on zmiany.

Tachograf cyfrowy a zmiana czasu

Jest to o wiele bardziej zaawansowane urządzenie, ponieważ pracuje według czasu uniwersalnego UTC. Czas jest jest niezależny wobec stref czasowych. Samego czasu UTC nie można przestawić, natomiast korekta godziny w urządzeniu dotyczy tylko tzw. czasu lokalnego na tachografie. Kluczową rolę odgrywa tutaj program, który analizuje naruszenia a także rozlicza czas pracy. Istnieją systemy, które dokonują korekty dokładnie o wskazanym czasie, inne natomiast modyfikują ustawienia dopiero po zatrzymaniu pojazdu. W ten oto sposób nic nie zaburza naturalnego zapisu jazdy, jaki zostaje dokonany przez tachograf w czasie UTC.

Zmiana czasu w przyszłości

Coraz więcej osób jest negatywnie nastawionych wobec zmian czasu. Odbyły się nawet w tej sprawie konsultacje. W przeprowadzonych badaniach wzięło udział 4,6 miliona mieszkańców Unii Europejskiej, z czego aż 84 % ankietowanych zagłosowało za pozostawieniem czasu letniego na stałe. Możliwe więc że w najbliższym czasie skończą się problemy z przestawianiem tachografów.

 

Źródło: https://trans.info/pl
Opracowała: Aleksandra Fila