Polski rynek magazynowy – rekordowe półrocze

Firmy w magazynach na terenie Polski w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wynajęły powierzchnię 2 milionów mkw. Jak wynika z raportu firmy Jones Lang Lasalle zajmującej się nieruchomościami, jest to najlepszy wynik w historii.

Centralna Polska najczęściej wybierana na najem

Dominujące są trzy branże wśród najemców magazynów: operatorzy logistyczni, sieci handlowe oraz lekka produkcja( ten sektor odpowiada za 80 % popytu na magazyny ). Właściciele magazynów zlokalizowanych w centralnej Polsce, w głównej mierze zyskali na zainteresowaniu przedsiębiorców z podanych branż. Region ten utrzymuje pozycję lidera w Polsce, popyt wynosi około 370 tys. mkw.

Eksperci z Jones Lang Lasalle zakładają iż zainteresowanie rynkami wschodzącymi na magazynowej mapie Polski będzie wzrastało. Według prognoz specjalistów mogą zyskać lokalizacje takie jak : lubuskie, Białystok czy Olsztyn.

magazyn

Raport Cushman & Wakefield

Z raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, która także podsumowała pierwsze półrocze na magazynowym rynku Polski, wynika że niesłabnący popyt na powierzchnie spowodował rekordowo niskie poziomy pustostanów, wynoszące obecnie 4 procent ( 573 000 mkw ).
Zdaniem Adriana Semaana, konsultanta z działu powierzchni przemysłowych i logistycznych w Cushman & Wakefield: „ Prognozy dotyczące popytu pozostają optymistyczne. Coraz większe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i wyspecjalizowane usługi logistyczne w dużej mierze wynikać będzie z dynamicznego wzrostu obrotów w branży e-commerce. Przykładem transakcji powiązanych z rozwojem tego segmentu są umowy zawarte przez sieci handlowe „.
Najwyższy poziom wskaźnika pustostanów odnotowano na rynku warszawskim 10,4 procent oraz w Krakowie 8,4 procent. Na pozostałych rynkach procent ten nie przekraczał poziomu 5,7.

Wzrost czynszu

W tym roku odnotowano znaczący wzrost czynszów najmu. Jest to spowodowane wzrostem kosztów inwestycji deweloperskich. Stawki bazowe pozostają na stabilnym poziomie, czynsze efektywne, uwzględniające zachęty finansowe, wzrosły w niektórych lokalizacjach o około 5 procent w stosunku do stanu na koniec 2017 roku. Jednak pomimo podwyżek, koszty najmu magazynów w Polsce wciąż należą do najniższych w regionie Europy Środkowo- Wschodniej. Zdaniem ekspertów rok 2018 zakończy się kolejnymi rekordami.

 

 

Źródło: https://trans.info/pl/
Opracowała: Aleksandra Fila

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *