Ocena polskiego transportu po I półroczu 2018 r.

Główny Urząd Statystyczny udostępnił dane dotyczące gospodarki w pierwszym półroczu 2018 roku. W okresie od stycznia do czerwca wzrosła sprzedaż usług przewozowych a dodatkowo przewidywania dotyczące popytu są optymistyczne.

Optymistyczny raport GUS

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż sprzedaż usług transportowych wzrosła o 10,4 procent, w stosunku do 2017 roku. Statystycy zaobserwowali w drugim kwartale przyśpieszenie tempa wzrostu do 10, 6 procent.
O 12,9 procent wzrosła sprzedaż w transporcie samochodowym w skali roku. Kolejowe przewozy zanotowały w tym okresie wzrost o 5,3 procent, natomiast o 3,8 procent wzrosło magazynowanie i działalność usługowa wspomagająca transport.

GUS

Transport samochodowy na prowadzeniu

Masa przewiezionych ładunków od stycznia do czerwca wyniosła 294,1 miliona ton. Jest to o 13 procent więcej niż w tym samym okresie czasu 2017 roku. Transportem samochodowym zarobkowym przewieziono 138,4 mln ton ładunków. Jest to o 18,4 procent więcej niż w roku ubiegłym. Potencjał przewozowy transportu samochodowego zarobkowego, zwiększył się od początku roku o 13 procent.

Niewiele mniejszy wynik osiągnęła kolej: : 123,4 mln ton ( 8,3 procent więcej niż przed rokiem ). Jeśli chodzi o transport morski, wzrost wyniósł 8,5 procent w skali roku. W portach morskich, w pierwszym kwartale przeładowano 45,3 mln ton ładunków. Jest to o 22,8 procent więcej niż w roku ubiegłym. W największym stopniu zwiększyła się masa przeładowanych kontenerów ( o 44,4 procent ), oraz pozostałych ładunków drobnicowych ( o 39,2 procent ).  W większości portów przeładowano więcej ładunków niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku.

Raport GUS

Według informacji GUS, dla przykładu w porcie w Gdyni wielkość przeładunków wzrosła o 13,4 procent ( do 10,1 miliona ton ), w Świnoujściu o 12,8 procent, a w Szczecinie o 2,8 procent. Główny Urząd Statystyczny, podaje, iż oceny bieżące i przewidywania dotyczące popytu są nadal optymistyczne. Utrzymywane są także pozytywne diagnozy dotyczące sprzedaży.
Firmy zajmujące się transportem i gospodarką magazynową były wśród branż, w których w pierwszym półroczu wzrosty zatrudnienia były największe.

Źródło: https://trans.info/pl/
Opracowała: Aleksandra Fila

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *