Paliwa alternatywne – przyszłość światowego transportu

Nadchodzi nowa era zasilania w transporcie. Biopaliwa, energia elektryczna oraz gaz już dzisiaj wypierają diesla czy benzynę. W ten rodzaj paliwa inwestuje coraz więcej firm.

Wzrost światowego zapotrzebowania na energię

Z badań przeprowadzonych przez markę Shell wynika, że do 2040 roku światowe zapotrzebowanie na energię wzrośnie o ponad 30 procent. Transport odpowiada za około jedną trzecią tego zapotrzebowania. W ciągu kolejnych trzydziestu lat, liczba samochodów poruszających się po drogach ma osiągnąć poziom dwóch miliardów. Dużym wyzwaniem jest redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz poprawa jakości powietrza.

Jak komentuje Rafał Molenda, dyrektor działu stacji paliw i rozwoju sieci detalicznej w Shell Polska: „ Dzisiaj dominują dwa paliwa, benzyna i diesel, aczkolwiek widzimy, że od kilku lat liczba samochodów napędzanych dieslem maleje. Równolegle widzimy wzrost różnorodności napędów, po drogach jeździ coraz więcej aut hybrydowych, napędzanych energią elektryczną, biopaliwami. W niedalekiej przyszłości będziemy widzieli auta zasilane na gaz, m.in. skroplony gaz ziemny, sprężony gaz ziemny, wodór, a także LPG ”.

Shell

Shell wdraża nowe sposoby zasilania w transporcie

Szacuje się iż połowa przychodów koncernu pochodzi z gazu. Tego typu stacje istnieją w Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Belgii. 20 procent biznesu paliwowego marki Shell do 2025 roku ma bazować na paliwach nisko-emisyjnych takich jak: wodór, energia elektryczna, biopaliwa czy gaz. Koncern dysponuje kilkunastoma stacjami na wodór w Niemczech. Planuje dodatkowo rozwój paliw alternatywnych na polskim rynku.

Jak informuje Rafał Molenda: „ Zaczęliśmy współpracę z Ionity. To operator sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych o wysokiej mocy. Współpraca będzie obejmowała dziesięć krajów, w tym również Polskę. W pierwszym etapie powstanie pięćset punktów ładowania na osiemdziesięciu stacjach wzdłuż głównych korytarzy transportowych w całej Europie, w tym w naszym kraju ”.

Shell Eco – marathon

Marka widzi duże możliwości inwestowania w Polsce w skroplony gaz ziemny dla transportu. Wynika to ze wzrostu gospodarczego oraz zwiększającej się świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska. Znaczenie ma również fakt, że Polska należy do liderów na polu flot samochodów ciężarowych i transportu samochodowego.

Inicjatywa Shell Eco – marathon ma pomóc we wprowadzaniu nowej ery zasilania w transporcie. Jest to platforma, gdzie umożliwiana jest wymiana poglądów i innowacji między studentami i uczniami szkół średnich. Poszukiwane są także nowe rozwiązania dla technologii.

 

Źródło: https://biznes.newseria.pl/news/
Opracowała: Aleksandra Fila